Wilczymi Śladami – konkurs dla uczniów

18 stycznia 2016

Untitled-1

Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy zapraszają uczniów szkół z powiatu dębickiego do wzięcia udziału w II edycji konkursu historycznego O niezłomnych Żołnierzach Ziemi Dębickiej pn. „Wilczymi Śladami”. Konkurs ma na celu popularyzację święta 1 marca oraz zwrócenie uwagi na wartości i ideały, którymi żyli niezłomni żołnierze „drugiej konspiracji”. 

 

 

 

 

W 2011 roku Sejm RP ustanowił dzień 1 marca świętem państwowym pn. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ta data ma szczególne znaczenie dla historii naszego regionu, bowiem w tym dniu, 65 lat temu, komuniści zamordowali siedmiu przywódców organizacji „Wolność
i Niezawisłość”, wywodzących się z Rzeszowszczyzny. Ta rocznica zachęca nas, aby wspominać bohaterów podziemia niepodległościowego, „wyklętych” przez władze Polski Ludowej.

 

W bieżącym roku kontynuujemy ideę konkursu o niezłomnych żołnierzach ziemi dębickiej. Jedną z form upamiętnienia niezłomnych żołnierzy Podziemia Niepodległościowego jest druga edycja regionalnego konkursu wiedzy pn. „Wilczymi Śladami”.

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu dębickiego.

 

Jednocześnie już dzisiaj serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w tegorocznych uroczystościach patriotyczno-religijnych z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które odbędą się w Dębicy 28 lutego 2016 roku.

 

 

Konkurs odbędzie się na trzech płaszczyznach edukacyjnych:

szkoły podstawowe – praca plastyczna o wybranym bohaterze;

szkoły gimnazjalne – praca komiksowa o żołnierzach niezłomnych;

szkoły ponadgimnazjalne – konkurs krasomówczy.

 

Organizatorzy: Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy; Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy

 

Partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Powiat Dębicki, Miejski Zarząd Oświaty w Dębicy.

 

Regulamin