KANA przyjazna rodzinie

24 listopada 2015

Szkoła Przyjazna RodzinieKatolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy otrzymało certyfikat „Szkoły Przyjaznej Rodzinie”. To efekt działań jakie dębicka KANA w ostatnim roku podejmowała i w przyszłości zamierza kontynuować na rzecz promocji wartości rodzinnych. Certyfikat przyznało Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

 

 

 

 

 

 

 

Wyróżnienie jest przyznawane tym placówkom, które chronią dzieci przed treściami kwestionującymi znaczenie rodziny w życiu człowieka oraz podejmują działania formacyjne nakierowane na promocję wartości prorodzinnych. Przyjęcie certyfikatu jest swego rodzaju gwarancją realizacji przez KANĘ wychowania dzieci i młodzieży w duchu szacunku dla rodziny. Jest on również jasnym sygnałem dla rodziców chcących chronić dzieci przed szkodliwymi treściami, odwołującymi się do groźnych ideologii kwestionujących zasadniczą rolę małżeństwa i rodziny w życiu społecznym.

 

Przystępując do programu KANA zobowiązała się dążyć do realizowania działań formacyjnych skierowanych do uczniów, ich rodziców oraz grona pedagogicznego, polegających na organizowaniu warsztatów, szkoleń i prowadzeniu programów podkreślających pozytywną rolę rodziny w rozwoju osobowym człowieka.

Jednocześnie Centrum ma podejmować działania uniemożliwiające propagowanie przez osoby trzecie treści szkodliwych dla dzieci, w szczególności promujących przedwczesną inicjację seksualną, kwestionujących biologiczną oraz kulturową stabilność ról płciowych kobiet i mężczyzn oraz głoszących odrębność płci społecznej czy kulturowej od płci biologicznej, a także kwestionujących znaczenie rodziny i autorytetów w rozwoju emocjonalnym, intelektualnym i duchowym dzieci.

 

Tylko w 2015 roku KANA zorganizowała szereg wykładów, spotkań i konferencji skierowanych do uczniów, rodziców, pedagogów i wychowawców, podczas których zwracano uwagę na zagrożenia dla współczesnej rodziny oraz promowano wartości prorodzinne. M.in. w styczniu odbył się wykład ks. prof. Dariusza Oko pt. „Zagrożenia płynące z ideologii gender”, w marcu zorganizowano konferencję naukową pt. „Rodzina – jak dziś budować ją od wewnątrz i ochraniać od zewnątrz?”, a w kwietniu w Dębicy miała miejsce międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Czy współczesna młodzież mówi NIE uzależnieniom?”. Z kolei we wrześniu, po raz pierwszy w Dębicy, zorganizowano tydzień wychowania. W ramach dębickich przedsięwzięć odbyło się nabożeństwo formacyjne dla wychowawców oraz wykład prof. dr hab. Aliny Rynio pt. „Oczekiwane wzory osobowe nauczycieli i wychowawców w kontekście współczesnego kryzysu wychowania”. Partnerem tych wydarzeń było m.in. Stowarzyszenie bł. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć”.

 


Skip to content