Wigilia w okopach – zaproszenie

wigilia_miniKatolickie Centrum Edukacji KANA, Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” w Dębicy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy zapraszają na widowisko patriotyczno-religijno-kolędnicze pn. „Wigilia w okopach”. Wydarzenie będzie stanowiło preludium dębickich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski w 2018 roku. Wystąpią: Grupa Artystyczna Safo MOK oraz uczestnicy zajęć w dębickiej Kanie.

 

 

 

 

28 grudnia 2017 roku o godzinie 18:00 w Domu Kultury i Kinie Kosmos w Dębicy odbędzie się widowisko „Wigilia w okopach”, będące wstępem do przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Na scenie DKiK Kosmos wystąpią uczniowie z dębickiej Kany oraz członkowie Grypy SAFO. Autorami scenariusza i pomysłodawcami wydarzenia są: Dominika Migoń i Maciej Małozięć. Za przygotowanie wokalne odpowiada Agnieszka Augustynowicz, a akompaniował będzie Piotr Madura.

 

 

W ostatnim stuleciu wigilie w naszej ojczyźnie przeżywane były w zmiennych nastojach. Począwszy od „wigilii w okopach”, na frontach wielkiej wojny 1914-1918, przez radosne wigilie okresu II Rzeczpospolitej, po wigilie okresu okupacji, kiedy Polacy doświadczali wojennej tułaczki, obozowej lub więziennej niewoli. Równie smutne były wigilie w latach stalinowskich, kiedy wielu polskich patriotów, bohaterów II wojny światowej, przebywało w ubeckich kazamatach.

Na progu jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości, chcemy podjąć historyczną wędrówkę przez dzieje i usiąść do wigilijnego stołu z bohaterami naszych dziejów, wspominając ich postawę i poświęcenie, dzięki którym dzisiaj możemy żyć w wolnej ojczyźnie.

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Patronat medialny: Nasz Dziennik, Gość Niedzielny, Radio Via, Dębica TV.

Wigilia w okopach